[Çözüldü] Çocuklarda Alerjik Kuru Öksürüğün Doğal ve Tıbbi Çözümü

Please log in or register to like posts.
News

Çocuklarda kuru öksürüğün tedavisi için kullanılacak yöntemler sırasıyla aşağıda yer alacaktır. Biliyorsunuz ki küçük kızım bir süredir çeşitli rahatsızlıklardan şikayetçi ve hanımda hamile. Bu süre zarfında başımızdan geçen çeşitli tecrübeleri bu siteden düzenli olarak yayınlayacağım.

Daha önceki yazılarımda da kızımın sık sık kuru öksürükten dolayı sıkıntı yaşadığını belirtmiştim. Kızım bu sene anaokuluna başladı ve sık sık hasta oluyor. Hastalıktan başımızı kaldıramadık. Sık sık antibiyotik tedavisi ile çözüm bulmaya çalıştık. Antibiyotik kullandığımız zamanlarda önemli ölçüde çözüm bulsak da sorunumuz belli zaman sonra tekrarladı. Bundan dolayı sorunun başka bir durumdan ötürü olabileceğini düşündük. İlk olarak öksürüğü iyi dinledik bizde ki öksürük balgamlı bir öksürük değildi. Zaman zaman balgamlı öksürük de oluyordu ancak o zamanlarda bir hastalık da yaşadığı için bu öksürüğü o duruma verdik. Ancak genel de yaşadığımız kısa ve kuru öksürüğün alerjik bir durumdan ötürü olabileceğini düşündük. Tabi alerjik durumların çözümü oldukça zor. Neden derseniz bir kere bu konuda uzman bir doktor şart. İyi bir doktor bulduktan sonra da alerjik duruma neyin sebebiyet verdiğini bulmak oldukça zor. Çünkü çocuğunuz hayvana, halıya, çileğe, dumana, çiçeğe her şeye alerjik olabilir. Düşünsenize bu türden binlerce olasılık var.

İlk adım olarak doğru bir doktor bulma derdine girdik. Sorun şu ki biz kolay kolay doktora çıkmayız. Bundan dolayı da grip için bile doktor bilmeyiz. Doktor bulmak için çeşitli yollar denedik. “En iyi Çocuk Alerjisi Doktoru” İlk olarak herkesin yaptığı gibi google a sorduk. Elbette bir kaç doktora ulaştık. Ancak güven konusunda sıkıntı yaşadık. Doktorun sitesine giriyoruz ya da o hastanenin sitesine giriyoruz doktor hakkında bir çok olumlu yorum var ancak hiç olumsuz yorum yok. Bu garibimize gitti. Sağlık tanrısı Asklepios olsa 🙂 bu kadar olumlu yorum almaz. Dedim bu iş böyle olmayacak. Sonuçta doktoru en iyi aynı sıkıntıları yaşamış ve doktoru bizzat kullanmış birilerinden tavsiye almamız lazım. Bundan dolayı şöyle bir fikir geldi aklımıza. Bir arkadaşımızın milyonlarca üyesi olan bir instagram hesabı var ve yaşadığımız yere yakın yerlerde bu tip bir sorunla karşılaşmış ve çözüm bulmuş kişilerden yardım istedik. Sağolsunlar yüzlerce tavsiye geldi. Okuduk hepsini ve bize en yakın il olan Bursa’da Uludağ  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Prof.Dr.Nihat SAPAN ile görüşmeye başladık. Kendisi muhteşem bir kişilik öncelikle. Ayrıca sonradan gide gele işin içine girince anladım ki “Çocuk Hastalıklarından En İyi Hastane” konusunda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi oldukça iyi bir aşamada. Örneğin “Çocuklarda Süt Alerjisi Tedavisi” konusunda bir çok kişiye fayda sağlamışlar. Nihat bey ile görüşmemizin ardından kendisi neyin ne olduğunu bize çok iyi anlattı ve artık hastalığın ne olduğunu anladık. Ancak kızımın hastalığına henüz bir teşhis koyulmamıştı. Bundan dolayı da hemen hastanenin kan verme bölümüne Nihat beyin istediği tahliller doğrultusunda kan vermek için gittik. Çocuklar için kan vermek oldukça zordur. Ebeveynler ve çocuk kan verme esnasında oldukça stres yaşarlar. Hatta bazen kan vermek ızdıraba, ağlamalara dönüşür. Ancak hastanenin içinde sadece çocuklardan kan almak için özel bölüm yapmışlar. İçeri girdik iki hemşire vardı. İkisi de çok ilgilendiler, çocuğu sakinleştirdiler ( Bizimkisi zebani görmüş gibi ağlıyor bu arada ) hiç sıkıntı yaşamadan ve hızlıca 4 tüp kan verdik. Ve orada işimiz daha doğrusu Bursa’da işimiz bitti. Çünkü alerji testlerinin sonuçlanması 10 ila 15 gün arası sürüyormuş. Testlerin sonucu çıkmadan da tabi tedaviye başlayamıyoruz. Başka bir ilde yaşadığımız için testlerin çıkıp çıkmadığını nasıl anlayacağız diye sorduğumda web sitelerinden takip edilebileceğini söyledi. “Bursa Uludağ Üniversitesi Laboratuvar sonuçlarını öğrenmek” için site şu -> suam.uludag.edu.tr ya da http://hastarandevu.uludag.edu.tr/HbysWeb/Laboratuvar/LabSonucSorgula_v4.aspx Buradan öğrenebiliyorsunuz.

Yaklaşık 10 gün içinde sonuçlarımız çıktı. Sonuçları aldığımızda kendimizce çocuğumuzda bir alerjik durum olduğunu anladık. Sonuçlar aşağıdaki gibi geldi;

RESİM BURAYA GELECEK

Yukarıdaki değerlere baktığınızda çocuğumuz Nem ve Küf konusunda bir alerji durum olduğunu anladık. Tabi bu bizim tahminimizdi. Hemen yola koyulduk. Sonuçları doktorumuza ilettik. Aynen o da bu şekilde olduğunu söyledi. Bize öncelikle evimizde saksı içinde çiçek varsa kaldırmamızı söyledi. Sonrasında nem ölçen bir cihaz almamızı söyledi. Bende hepsiburada ya girip en çok yorum alan nem ölçme cihazlarından biri 35 lira gibi bir rakama aldım. Sonrasında evimizde rutubetli duvar olup olmadığını sordu. Bizim evimizde benim merakımdan dolayı bir deney odası var 🙂 içerisinde bir kırtasiye dolabı, çeşitli kırtasiye malzemeleri, elektronik devreler falan olduğu bir odamız var kızımda sürekli olarak bu odada vakit geçirip beraber deneyler ve aktiviteler yapıyoruz. Bu odanın içinde bir gömme ardiye dolabı var çok fazla hava almadığı için ve yaşadığımız yer de aşırı nemli olduğu için bu ardiye dolabının duvarlarında küflenme var. Ben de hemen bir nalbura gidip DYO stop Rutubet Nem Küf Boyası aldım. Fiyatı 55 liraydı. Resmide bu;

Ancak bu boyayı uygulamadan önce odayı havalandırmanız gerekiyor sonra boya yapacağız duvarı çamaşır suyu ile iyice silmeniz ve kurumasını beklemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra bir rulo ile güzelce badana yaptım ve küflü duvar sorunumuz ortadan kalktı.

Ev içinde yaptığımız çözümler fiziki çözümlerdi. Doktora peki ilaç kullanacak mıyız diye sorduğumda daha önceki “Gripten Dolayı Kulakta Sıvı Birikmesi ve Tedavisi İçin Yaptıklarımız” isimli yazıda belirttiğim ilaçları yani;

  • Once Air ( Her Akşam yatmadan önce Muz püresine karıştırıp verdim )
  • Zyrtec Şurup ( Her Akşam Yatmadan önce 1 kaşık, tadı fena değil )

Aynen bu şekilde kullanmamıza devam etmemizi söyledi. Bunların iyi geleceğini ve bırakmamamızı belirtti. Bizde buna harfiyen uyguladık. Tabi bu ilaçların yanında hanım ayrıca Propolis karışımı diye bir karışım kullanmamız konusunda ısrar etti. Bende kabul ettim. Bu ilaçları düzenli olarak kullandık ve hala kullanıyoruz. Doktora çıktığımızdan beri ve bu ilaçları kullandığımız sürede çocuğumuz Allah nazardan korusun öksürük sorunu ortadan kalktı. Öksürüğü bırak çocuk hasta bile olmadı. Ancak şöyle de bir durum oldu kızımızı mecburen bu süre zarfında kreşten aldık. Bunu istemesek de mecbur kaldık. Ancak evde aynen bir kreş gibi tüm oyunları oynamaya devam ettik. Eşimde bende çalışan insanlarız eve gelince ister istemez yorgun oluyoruz ancak çocuk yetiştirmek emek isteyen bir durum. Ben ne zaman yorulsam aklıma hep şu gelir. Yorgunluk geçici bir durumdur, huzursuzluk ise kalıcı. Örneğin eve geldiğinizde biriniz 1 saat uyuyup nöbetleşe dinlenebilirsiniz. Yorgunluk için çocuğunuzu ihmal etmeyin. Huzursuzluğun ise çözümü yoktur. Çocuğunuzu çok büyük bir hastalığı olsa Allah korusun keşke akşamları yorgun olsam da çocuğumla yine oynayabilsem diye çok ararsınız bugünlerinizi. O bakımdan her zaman için halinize şükür etmeyi bilin arkadaşlar. Bunu sakın unutmayın. Son olarak bugün 2 haftalık bir ev yaşamından sonra çocuğumuzu tekrar kreşe gönderme kararı aldık. Neden diyecek olursanız. Birincisi çocuğu bir balık gibi fanus da büyütemezsiniz. Elbette çeşitli durumlarla karşılaşması gerekiyor. Diğer bir sebebi de 1. Dönem sonu gelmek üzere en azından bu hafta okula giderek yalancıktan karne almasını istedik sonra da bu haftanın sonunda çocukta sağlık açısından olumsuz bir durum ortaya çıkacak  mı onu görmek istedik. Sonuçları zaman zaman başka başlıklar açarak yazacağım. Birde hanım yarın yeni bebeğimizin son durumu için doktora gidecek sizi de bu konuda bilgilendireceğim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir