Gripten Dolayı Kulakta Sıvı Birikmesi ve Tedavisi İçin Yaptıklarımız

Please log in or register to like posts.
News

Merhabalar;

4 buçuk yaşındaki kızım bu sene kreşe başladı. Kreşi çok sevdi ancak her anne babanın karşılaştığı gibi bizde yoğun bir hastalık dönemine girdik. Öncelikle bu hastalıklar sizi üzse de ileriye dönük düşünüldüğünde bu çocuğun farklı gruplardan hastalıklara karşı koruma geliştirmesine yarıyor. Yani çocuğunuz hasta olmadan maalesef hastalıklara karşı bir koruma geliştiremiyor. Biz bu yaşına kadar sürekli olarak “Hastalık önleyici Vitamin takviyeleri” kullandık. Hanıma sorsanız işe yarıyor der ancak benim kanaatim hiç bir işe yaramıyor 🙂 Çünkü basit olarak çocuğunuz sık sık hasta oluyorsa yemişim ben öyle takviyeleri. “Hastalık önleyici vitamin takviyeleri işe yarıyor mu” diye sorarsanız sizlere cevabım tecrübelerime dayanarak net olarak “HAYIR” olurdur. Faydası var mıdır vardır belki ancak verdiğimiz paraların karşılığını kesinlikle aldığımıza inanmıyorum. Bir gelenektir herkes umutsuzca kullanıyor. Bence 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu bile bu takviyelerden daha çok işe yarıyordur.

Çocuğum kreşe başladığından beri sürekli olarak hastalanıyor. Sürekli olarak “Düşmeyen yüksek ateş” sıkıntısı ve “sık sık tekrarlanan kuru öksürük” yaşıyoruz. Ateş bir şekilde kontrol altına alınabiliyor ancak bizim sıkıntımız sürekli olarak tekrarlanan kuru öksürük maalesef.

“Sık Sık tekrarlanan Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir ?” diye çok araştırma yaptık. Yaptıklarımız kısaca şunlardı;

  • Odaya nem cihazı aldık ( Sonradan öğrendik ki durumu daha kötü yapıyormuş )
  • Öksürük nöbeti geldiğinde buzdolabından buz küplerinin buharını çocuğumuzun solumasını sağladık – Sonuç Anlık olarak işe yaradı ancak iyi bir metot değil.
  • Çocuklarda Kuru Öksürük İçin Doğal Tedavi Yöntemi” olarak bir şey keşfettin. 1 tatlı kaşığı tere yağını önce cezvede erittik sonra bunu yarım çay bardağı sıcak su içine koyduk üzerine 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ekledik. Bunu kullandığımız zamanlarda öksürük 10 dakika içinde kesildi. Bu nedir nasıl bir yöntemdir bilemem. Sağlıklı mı sağlıksız mı onu da bilmiyorum ancak tarif açısından baktığımızda zararlı olacağını düşünmüyorum.

Yukarıda uyguladığımız metotlar anlık olarak bir çözüm getirsene de her zaman için modern tıp ilaçları kullanmanın önemini bilen biriyim. Bu yöntemler anlık işe yarasa da mutlaka bir sağlık kurumunda tedavi olmak gerekli.

Tedavi konusunda bende üstüme düşeni yaparak çok uzman bir doktora gittik. Bu konuda ayrıntılı bir yazı yazacağım ve “Çocuklar Alerji Tedavisi” isimli yazımda ayrıntılı olarak çocuğumuzun bu sıkıntısına nasıl çözüm bulduğumu doktor adı vererek anlatacağım.

Çocuğumuzun bu hastalıklarının sık olduğu dönemde hastalıklarının yanında bir başka sorun ortaya çıktı. O da “Çocuklarda Duyma Kaybı” sıkıntı ile yüz yüze geldik. Meğersem son zamanlarda çocuklarda en sık rastlanan sıkıntılardan biri “Kulakta Sıvı Birikmesi” hastalığıymış. “Çocuklarda Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi” mümkün arkadaşlar. Bunun nasıl çözüme ulaşacağı konusunda adım adım bilgi vereceğim.

Çocuğumuzun geçirdiği sık hastalıklar ardından bir gün çocuğumuzun bizi çok zor duyduğunuz sürekli olarak tekrar için bize uyarıda bulunduğunu fark ettik. Ne olur yaa 🙁 diye birden endişelendik. Hemen özel doktorumuza çıktık. Sonuç olarak Çocuğumuzun kulağında sıvı birikmesi olmuş. Eğer düzelmezse kulak zarının zarar göreceğini ve ameliyat olması gerekebileceğini öğrendik. Ameliyat lafını duyunca insan ürperiyor ancak buna tam ameliyat denmek operasyon diyelim. Tabi kulağına bir tüp katılıp geniz etinin alınması gerekiyormuş. Geniz eti aldırmak anladığım kadarıyla faydalı bir şey. “Geniz eti aldırmak iştah arttırır mı” “Geniz Eti Aldırmak Zor mu” türlü türlü sorular geliyor aklımıza. Biz bu soruların cevaplarını bilmiyorduk ancak hepsini öğrendik sizinle de paylaşacağım.

Geniz Eti Aldırmak İştah Arttırır mı ? Bu soruyu sorduğumuzda aldığımız cevap olumlu oldu. Çünkü geniz etinde sıkıntısı olan çocuklarda iştah problemi ortaya çıkabiliyormuş ancak bu operasyon için doğru karar verilmesi gerekliymiş. Hadi geniz etini aldıralım çocuk kilo alsın gibi bir durum yok yani. Zaten geniz eti hastalık durumuna göre sürekli form değiştiren bir etmiş.

Geniz Eti Aldırmak Zor mu ? Bu konuda zorluk yokmuş hatta eskiden hemen alıyorlarmış 🙂 diş çekmek gibi sonradan daha steril hale getirilmiş yani olur da böyle bir durumla karşılaşırsanız hiç korkmayın.

Doktorun kulaklarına tüp takılacak dedikten sonra araştırmaya başladık öncelikle kulak tüpü denilen zımbırtı şöyle bir şey;

Bu kulak zarının arkasında biriken sıvıyı dışarıya çıkartmaya yarayan basit bir aparat üstelik görevi bitince %90 oranında kendiliğinden dışarı çıkıyor. Siz fark etmiyorsunuz bile. Çıkması ortalama 3 ay ile 12 ayı bulabiliyor çıktığında görüntü şöyle oluyor;

Kulakta Sıvı Birikmesinin Çözümü” sadece bu değil daha önce ki yazımda da belirtmiştim. Kulakta birikmiş sıvının çözümü en kolay bir şekilde antibiyotik ile yapılıyor. Bir çok kişi de şöyle bir durum oluşuyor. “Kulak Tüpü Ne Zaman Takılmalı” bunun cevabını net olarak biliyorum artık. Kulak tüpü taktırmak için bir çok kişi yanlış bir zamanlama yapıyor. Çocuğunuz diyelim yıl içinde 5 kez kulakta sıvı birikmesi yaşadı. Mantık olarak hemen “Tamamdır Hemen Kulak Tüpü” taktıralım gibi bir düşünce geliyor insanın aklına ancak bu YANLIŞ. Kulak Tüpü taktırmak için olayın kaç kez yaşandığı önemli değil önemli olan ilaç tedavisine cevap verip vermediğidir. Yani çocuğunuzda sık sık sıvı birikmesi oluyor ancak ilaç ile bu ortadan kalkıyorsa sizin Kulak Tüpü Tedavisi olmanız gerekmiyor. Ta ki çocuğunuz ilaç ile tedaviye yanıt vermiyorsa işte o zaman tip taktırmak gerekiyor. Son bilimsel makalelerde ilaç ile tedavi için 6 – 12 arası beklemek gerekebiliyor. Yeter ki çocuğunuz tedaviye yanıt verebilsin.

Bende çocuğumda aynen böyle bir durum yaşadım. Allah’tan doktorumuz bu konuda çok bilinçliydi. Son 5 ay içinde 2 kez kulakta sıvı birikmesi yaşadık ve şükür tedaviye yanıt verdi. Peki biz çözüme nasıl kavuştuk ? Biz tedavinin yoğun aşamasında 3 adet ilaç kullandık bunlar;

  • Once Air ( Her Akşam yatmadan önce Muz püresine karıştırıp verdim )
  • Zyrtec Şurup ( Her Akşam Yatmadan önce 1 kaşık, tadı fena değil )
  • Ceftinex ( Her Akşam Yatmadan Önce 1 Kaşık )

bu ilaçlar bizim için çözüm oldu. İyileşme olunca antibiyotiği kestik ve Onceair ve Zyrtec Şurup ile devam ettik. Ne kadar süre devam ettik ? Hala kullanmaya devam ediyoruz.

Hastalık Tedavisinde Propolis’in bir faydası var mı ?” ya da “Kulakta Sıvı Birikmesinde Propolis Tedavisi” gibi sorulara cevap aradık. “Doğal Yolla Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi” var mı. Benim hanıma sorarsanız çok işe yarıyor. Bu ürünlerin satıldığı yerlerin yorumlarında herkes kullandık çok memnun kaldık diye yazıyorlar. Ancak ben bilimsel olarak kanıtı olmayan içinde ne olduğu belirsiz olan bir ürün kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zira bunu doktora sorduğumda da kendisi gülümsedi ve benzeri düşüncelerini hanımla paylaştı. Ancak kullanmaya devam ediyor muyuz ? sizce evet ediyoruz 🙂 Neden Peki ? Hanım öyle istedi diye. Az buz değil bu ürünler kibrit kutusu kadar zeytinyağlı propolis için 130 TL ödüyorum.

Kısacası ben öyle doğal şeylerin kullanımına karşıyım açıkçası. Bizim için yukarıda yazdığım 3 ilaç çözüm oldu. Ancak şöyle de bir durum var uzun zamandır çocuğumuzun alerjisinin olduğundan şüpheleniyorduk ve sonuçta Bursa’da çıktığımız Profesör bir doktorun ( İsmini bir sonraki ayrıntılı yazımda vereceğim ) sayesinde anladık ve tedaviye başladık.

Allah herkesin yardımcısı olsun sevdiklerini yanından hiç ayırmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir