[Çözüldü] İkili Testimizi Yaptırdık – İkili Test Nedir ? Ne İşe Yarar Doğru Zaman Nedir ?

Please log in or register to like posts.
News

İkili Test için neler yaptık ? Sonuçlar Nasıl Çıkmalı ? İkili Test Nedir ? Faydaları ve Zararları Nedir ? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Biliyorsunuz ki eşim hamile 🙂 Bunun mutluluğunu paylaşmak ve tüm bu aşamalardaki tecrübelerimizi paylaşmak adına sizler için bu siteyi açtım. Buradaki amaç sizin de benzer durumlar karşısında yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmek için bir nevi rehber olmak amacı güdüyoruz.

04.02.2020 tarihinde eşim ile Özel bir hastaneye ikili test yaptırmak için gittik. İkili test Nedir ? İkili Test Ne İşe Yarar ? gibi sorulara cevap vererek başlamak öncelikle doğru olacak gibime geliyor. Ben de bir baba olarak bunu tam bilmiyordum ancak öğrendim.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Nedir ? İki testin bir diğer adı arkadaşlar “Ense Kalınlığı Testi” dir. Neden böyle deniliyor çünkü bu testte çocuğun ana rahminde ultrason cihazı ile ensesinin kalınlığı ölçülüyor. Bunun amacı ise  bebekte “Down Sendromu” olup olmadığını %97.5 oranında tespit etmek.  İlerleyen zamanlarda çocuğunuzda bu tip bir durumun yaşanmasını istemiyorsanız bu ense kalınlığı testi olan ikili testi mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.  Tabi sadece ense kalınlığından anlaşılmıyor bu işe ense kalınlığı ve bebeğin boyu ölçülüyor ardından anneden 3 tüp kan alınıyor ve anne kanında ölçülen PAPP-A ve Free Beta hCG düzeyleri ile bu ölçümler hesaplanıyor. Ortaya %97.5 oranında bir ihtimal çıkıyor ve siz buna göre gebeliğe devam etme kararı alıyorsunuz.

İkili Test Ense Kalınlığı Testi Yapılırken
İkili Test Ense Kalınlığı Testi Yapılırken

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Sonucu Kötü Çıkarsa Ne Oluyor ? Öncelikle bu testin başarı oranı ortalama olarak %97.5 oranındadır. Yani kesinlik göstermez. Eğer bu test sonucunda elde ettiğiniz değerlerde bebeğinizin Down Sendromlu olma ihtimali çıktıysa bu her şeyin sonu değil çünkü sonucu olumsuz çıktığı halde bebeğinde hiç bir sağlık sıkıntısı olmadan doğum yapan bir çok anne bulunmaktadır. Burada karar vermek size düşüyor. Ben şahsen bilimsel olarak verilen kararlara her zaman uymayı tercih ederim. Eğer bende böyle bir durum oluşursa ben şahsen o gebeliğe devam edilmesini istemem. Ancak şimdi çıkmasa gelecekse çocuğunuz yine down sendromlu olabilir birazda bu işe kader mantığı ile bakmak gerekir. Ayrıca testi eğer süreniz var ise başka bir kurumda bir kez daha yaptırmanız da fayda var.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Ücreti Ne Kadar ? İkili Test yani Ense Kalınlığı testi için öncelikle normal olarak kadın doğum uzmanına çıkarken ödediğimiz ücreti öncelikle olarak ödedik. Bu benim yaşadığım yer de 100 Lira. Burası bir özel hastane. Daha sonra iki test için yapılan kan testleri için 157 lira ödeme yaptık. Bu testin sonuçları için özel bir işlem gerekiyor. Mevcut hastanemiz oldukça iyi olmasına rağmen bu testin ölçüm değerleri yapılamıyor. Yani bu düşündüğünüz gibi basit bir işlem değil. Bundan dolayı kan örnekleri Acı Badem hastanesine gönderildi. Ortalama olarak 7 gün için de gelecekmiş. Yani biz de henüz tam sonuçları bilmiyoruz ancak doktorumuz ense kalınlığının ve boy uzunluğunun normal olduğunu belirtti. Boyu şu an 8 Cm 🙂 portakal kadar falan. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Bu test muhtemelen devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bizim bunu öğrenme şansımız olmadı. Çünkü hem devlette hem de özelde aynı testi yaptırmak istemedik. Bunun için çok da ücreti olmayan bu testi özel bir hastanede yaptırmayı daha uygun bulduk.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Tarih Aralığı Nedir ? İkili Testi yaptırmak için belli bir tarih aralığı var. 11. ve 14. Hafta arasında yaptırmanız gerekiyor bu testi. Bu testi mutlaka doktorunuz size hatırlatıyor. Yani unutma gibi bir durumunuz söz konusu olmuyor. Biz işlerimizden dolayı tam 14. haftada yaptırdık. Bu tabi çok doğru değil. Örneğin siz bunu 13. ya da 12. hafta da yaptırırsanız daha iyi çünkü testin sonuçlarının gelmesi 1 haftayı buluyor. Bu durumda 11. hafta da yaptırırsanız. Testin sonucu 12. hafta da gelecek. Eğer Allah korusun olumsuz sonuç gelirse bir başka kurumda yaptırmak için 2 hafta süreniz daha olacak. Bu bakımdan eğer bebeğin durumu elverişliyse 11. hafta da yaptırmak mantıklı. Ancak bu her zaman olmuyor. Çünkü her bebeğin gelişimi buna elverişli olmuyor. Örneğin bizim bebeğimiz buna müsait olmadığı için biz bir kaç hafta ertelemek zorunda kaldık. Siz 11. haftada bir gidip mutlaka bebeğin bu ikili testi yaptırmak için müsait olup olmadığını sorgulayınız. Kısacası ikili test için en uygun zaman aralığı 11. ve 14. hafta arasındadır.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Nasıl Yapılıyor ? İkili test anneyi ve bebeğini yoran bir test değil. Öncelikle anne normal rutin kontrollerdeki gibi ultrason ile genel bir bakıma alınıyor. Doktor ekrandaki bebeğin görüntüsünden ense kalınlığını cihaz ile ölçüyor daha sonrasında anne laboratuvara gönderiliyor ve burada 3 tüp kan veriyor. Bu kan verme normal kan verme durumundan farklı değil. İkili teste dair yapılan tüm işlemler bunlar. Bu bakımdan anne adaylarının bu testi yaptırmasında hiç bir sakınca bulunmuyor.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) ile başka neler öğreniliyor ? İki test yani ense kalınlığı testi size sadece bebeğin “down sendromu” şüphesi olup olmadığını belirtmez. Çünkü bu test ile çok önemli ve merakla beklediğiniz bir haberi daha alıyorsunuz 🙂 O da bebeğinizin cinsiyeti 🙂 Bazıları için bu çok önemli olmasa da özellikle bebeği için hazırlık yapmak isteyen çiftler için cinsiyet oldukça önemli olabiliyor. Her ne kadar %100 doğru olmasa da %95 ihtimal ile doktor size cinsiyeti size söylüyor. Biz de mutlu haberi aldık. İkinci bir kızım olacak 🙂 Adını bile şimdiden bulduk 🙂 Tabi biz buna çok sevindik çünkü yeni doğacak kızımızın tüm kıyafetleri ve eşyaları hazır. İlk kızımızın tüm eşyalarını sakladığımız için bize mali anlamda çok destek olacak bu durum. Kısacası ikili test ile bebeğinizin cinsiyetini, ikiz ya da üçüz olma durumunu bu test ile zaman itibariyle öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca yine bebeğiniz ikiz daha fazla ise bebeklerinizin sağlık durumlarını birbiri ile karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz. İkili test ile cinsiyet öğrenme konusunda bu testi mutlaka yapmalısınız.

İkili Test ( Ense Kalınlığı Testi ) Çok Önemli mi ? Şimdi bu soruya verilebilecek cevaplar farklı. Benim için çok önemli çünkü ilk olarak bebeğin genel durumu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz, daha sonrasında boyu ve ense kalınlığı hakkında bilgilendirme yapılıyor ve bu bilgi ile bebekte olası bir “Down Sendromu” durumu öncesinde yüksek ihtimalle anlaşılıyor ayrıca bu olasılık yapılan kan testi ile desteklenip doğruluk oranı artıyor. Daha sonrasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenme imkanı bulabiliyorsunuz ve daha anne karnında iken bebeğiniz için alışveriş yapma mutluluğunu yaşayabiliyorsunuz. Ancak olumsuz tarafları da şunlar. Bu test hem “Down Sendromu” hakkında hem de “Cinsiyet” konusunda %100 doğru bir veri vermiyor. Yani bu test olumsuz çıktığında aslında hiç down sendromu olmayacak olan bir bebeğin yaşamına son verebilirsiniz. Hayatta belki de bazı şeylere çok müdahale etmek doğru değil. Bunun cevabını tam olarak ben de bilemiyorum. Yine bir arkadaşıma söylenen bebeğin cinsiyeti daha sonraki kontrollerde değişti 🙂 baştan erkek olarak söylenen bebek bir kaç hafta sonra kız olarak değiştirildi ve bebek kız olarak doğdu 🙂 Yani tıpta yüzde yüz geçerlilik yok maalesef. Belki de böylesi daha güzeldir.

Şimdilik bu kadar görüşürüz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir